Drag King

Na bieżących zajęciach z charakteryzacji zajmujemy się przerabianiem kobiet na mężczyzn. Dla większości z nas jest to swego rodzaju zabawa, nie wszyscy jednak wiedzą jak głębokie korzenie kulturowe ma to zjawisko a dokładniej mówię tu o Drag King.
Drag King’s są częścią kultury queer. Rodzi się jednak pytanie czym jest queer – słowo to wywodzi się z języka angielskiego i pierwotnie znaczyło dziwny lub niezwykły, w latach 90’tych XX wieku słowo to zostało wykorzystane do określania społeczności LGBT [lesbians, gays, bisexuals, transgenders]. Obecnie słowo to określa pokrótce: homoseksualny, lesbijski, gejowski itd [ogólnie nieheteronormatywny].
Definicję tą przedstawiłem w ogromnym skrócie, powstał odrębny kierunek studiów z zakresu queer studis zajmujących się między innymi badaniami z zakresu psychologii, antropologii, kultury, socjologii i seksuologii.
Samo zjawisko jakim jest Drag King określane jest przez stylizację jaką jest camp. I tu mamy koleiną definicję bez znajomości której nie ruszymy z miejsca.
Camp (kamp) to rodzaj stylizacji na coś czym tak na prawdę dana rzecz nie jest, stylizacja jest często przesadzona, przerysowana i sztuczna, zakrawająca o kicz. Jak twierdzi Susan Sontag [autorka Notes on Camp] istotą kampu jest umiłowanie tego, co nienaturalne: a więc wszelkiej sztuczności i przesady. To rodzaj estetyzmu; czy raczej estetycznego sposobu widzenia, który nie widzi świata w kategoriach piękna, widzi go raczej w kategoriach sztuczności i stylizacji. Istnieje jednak nie tylko kampowy sposób patrzenia na rzeczy; kamp jest możliwy do rozpoznania w przedmiotach i wytworach kultury, a nawet w zachowaniach. Kamp to uwielbienie wszystkiego, co przesadne, co "się nie mieści", to miłość do rzeczy będących tym, czym nie są. Kamp jest sztuką, która chce być poważnie traktowana, ale nie można jej traktować zupełnie poważnie, bo jest jej "za wiele". Istnieją jednak zasadnicze różnice pomiędzy kampem a kiczem: nie może być kampem coś, co jest stworzone bez pasji, gdzie nie da się wyczuć niepohamowanej wrażliwości.
Drag King to kobieta która strojem i wyglądem upodabnia się do mężczyzny podczas występów na scenach klubowych, występy i kreacja nie mają jednak nic wspólnego z orientacją seksualną artystki. Występy typu Drag King organizowane są zazwyczaj w klubach gejowskich i lesbijskich, organizowane są również festiwale DK. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego gdzie in drag znaczy w przebraniu osoby innej płci a słowo king jest analogią do Drag Queen czyli postaci mężczyzny przebranego za kobietę.
Drag King wybierają dla siebie różne typy męskości i różne style: od agresywnego macho po typ chłopięcy, często prowokacyjnie lub karykaturalnie przerysowane.
 praca: Magdaleny Michalik modelka: Monika

 praca: Mateusza Bidzińskiego modelka: Marta

Źródła:
 “Notes on Camp” – Susan Sontag
Moja praca dyplomowa: „Drag Queen – sztuka czy karykatura kobiecości”

4 komentarze:

  1. Łukasz... a czy Ty do krwy nędzy możesz, błagam, zmienić kolor czcionki na jakiś jasny? tego się czytać nie daje :/ khwishto czehwohno mhołczny blood red i do tego bold... ściana... :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Marynarz wygląda jak transseksualista...

    OdpowiedzUsuń
  3. tez zabieram sie za pisanie pracy na ten temat tylko troszke w innym aspekcie... mianowicie studiuje resocjalizacje... i tu pojawia sie maly problem gdyz potrzebowalabym twojej pomocy co do literatury... bylabym bardzo wdzieczna gdybys udzielil mi kilku wskazowek jesli nie to trudno... zaryzykuje jednak i prosze o pomoc:) pajulinka1990@wp.pl z gory dziekuje:)

    OdpowiedzUsuń